Fore Kazık Kırımı

Fore kazık kırımı, zemine açılan kazıklar olan fore kazıklarda oluşabilecek bir sorundur. Fore kazık, toprağın ağırlığı ve yığının kendisi nedeniyle kırılabilir. Bu, yığının çökmesine neden olabilir, bu da yığının desteklediği binaya veya yapıya zarar verebilir. Firmamız sizlere bu alanda hizmetler sunuyor.

Fore kazıklar, toprağı zayıf olan alanlarda ağır yükleri desteklemek için kullanılan bir tür derin temeldir. Fore kazık kırımı, zemine bir delik açılarak ve ardından kazık şaftı olarak bilinen bir çelik borunun yerleştirilmesiyle oluşturulur. Kazık şaftı daha sonra yükün temelini oluşturan betonla doldurulur. En yaygın fore kazık türü fore kazık kırılmasıdır.

Fore kazık arızaları birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilir. Fore kazık arızasının en yaygın türü fore kazık kırılmasıdır. Kazık namlusu arızalandığında ve çelik takviye çubuğu kırıldığında fore kazık kırılması meydana gelir. Fore kazık kırılmasına neden olabilecek birkaç şey vardır. En yaygın nedenlerden biri aşırı yüklenmedir. Kazık üzerindeki yük çok yüksekse, kazık namlusu arızalanabilir. Kiralık mini kepçe hizmetini de firmamızdan alabilirsiniz.

Fore Kazık Kırımı Nedir?

Fore kazık kırımı bir diğer yaygın nedeni de kötü toprak koşullarıdır. Toprak çok zayıfsa, yığın başarısız olabilir. Fore kazık kırıklarını önlemenin birkaç yolu vardır. En önemlilerinden biri, yığının düzgün yüklendiğinden emin olmaktır. Ayrıca toprağın yükü destekleyecek kadar güçlü olduğundan emin olmanız gerekir. Toprak yeterince güçlü değilse, kazığı desteklemek için bir kazık başlığı veya başka bir temel kullanmanız gerekebilir.

Fore kazıklar, dünyada kullanılan en yaygın temel türlerinden biridir. Fore kazık, geniş çaplı bir burgu ile deliğin sıkıldığı yerinde beton bir temeldir. Delik daha sonra betonla doldurulur ve sıkıştırmak için beton titreşir. Fore kazık temel, kazı için sınırlı bir alanın olduğu alanlar ve toprağın zayıf olduğu alanlar için idealdir. Fore kazık temel, desteklenmesi gereken büyük bir yükün olduğu alanlar için de idealdir. Fore kazıklarda meydana gelebilecek çeşitli arıza türleri vardır. Bize, +90 532 764 38 97 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Perde kırımı ihtiyaçlarınızda da hizmet alabilirsiniz.

Fore kazık kırımı, kazık betonunda meydana gelen bir arızadır. Fore kazık kırılmasına katkıda bulunabilecek birkaç faktör vardır. Bir faktör betonun kalitesidir. Beton uygun şekilde karıştırılmazsa veya betonun kalitesi düşükse, fore kazık kırılmasına neden olabilir. Fore kazık kırılmasına katkıda bulunabilecek bir diğer faktör, kazığın içine girdiği toprak türüdür. Toprak zayıfsa, fore kazık kırılmasına neden olabilir. Fore kazık kırıklarının en yaygın nedenlerinden biri yığının aşırı yüklenmesidir. Kazık aşırı yüklenirse, betonda kırılmaya neden olabilir. Fore kazık kırılması ciddi bir arızadır ve yığının çökmesine neden olabilir. Kazığınızın fore kazık kırığı olduğundan şüpheleniyorsanız, bir profesyonel tarafından muayene ettirmelisiniz.

Fore Kazık Kırımı Neden Olur, Önemi Nedir?

Fore kazık kırımı (BPF), betonarme bir kolon veya iskelenin arıza modudur. Kolon veya iskele tipik olarak yerine dökülür ve beton sertleştikten sonra takviye çeliği yerleştirilir. Kolon veya iskele yüklendiğinde, takviye çeliği eğilebilir ve çeliğin etrafındaki betonun ayrılmasına (kırılmasına) neden olabilir. Bu ayırma, sütun veya iskele başarısız olana kadar büyüyebilir. bpf'ler tipik olarak, takviye çeliğinin en çok eğildiği sütunun veya iskelenin tepesinin yakınında meydana gelir. Ayırma, sütunun veya iskelenin tepesinden dibe doğru yayılabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bpf'lere katkıda bulunabilecek birkaç faktör vardır:

 • Kötü yerleştirilmiş takviye çeliği
 • Takviye çeliğine eksik beton kaplama
 • Takviye çeliğinin yetersiz ankrajı
 • Aşırı takviye
 • Takviye çeliğinin ısıl büzülmesi bpf'lerin en yaygın nedeni, takviye çeliğinin zayıf yerleştirilmesidir. Takviye çeliği kolon veya iskele etrafına eşit olarak yerleştirilmezse eğilebilir ve betonun ayrılmasına neden olabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bpf'leri önlemenin birkaç yolu vardır:

 • Takviye çeliğinin kolon veya iskele
 • Etrafına eşit şekilde yerleştirilmesi.
 • Takviye çeliğine yeterli beton kaplamanın sağlanması
 • Takviye çeliğinin yeterince sabitlenmesi
 • Takviye miktarının ayarlanması
 • Takviye çeliğinin ısıl büzülmesini azaltma

Fore Kazık Kırımı Tam Olarak Nedir?

Fore kazık kırımı, yığının birkaç parçaya ayrıldığı fore bir yığının arıza modudur. Arıza tipik olarak yığının aşırı yüklenmesinden kaynaklanır, bu da üstteki toprağın ağırlığına veya trafik veya inşaat faaliyetlerinden kaynaklanan dinamik yüklere bağlı olabilir. Fore kazık kırılması, sürüş sürecinde veya kazık takıldıktan sonra meydana gelebilir. Kırılma, sürüş sürecinde meydana gelirse, tipik olarak, çekicin yığının tepesine çarpmasından kaynaklanır. Kırılma kurulumdan sonra meydana gelirse, tipik olarak yığının yüklenmesinden kaynaklanır. Fore kazık kırılması, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi soruna neden olabilir:

 • Kazık kapasitesinin azalması
 • İnşaat faaliyetlerinin bozulması
 • Yeraltı tesislerine zarar verilmesi

Kazığın olası çözümü Fore kazık kırımı sonuçlarının ciddiyeti, kırılmanın konumuna ve derecesine bağlıdır. Kırılma yığının tepesine yakınsa, çok fazla soruna neden olmayabilir. Kırılma yığının dibine yakınsa, önemli bir yerleşime neden olabilir. Kazık üzerindeki yükü azaltacak önlemler alınarak fore kazık kırılması önlenebilir. Bu, üstteki toprağın ağırlığı azaltılarak, daha düşük darbe kuvvetine sahip bir kazık çakıcı kullanılarak veya daha uzun stroklu bir kazık çakıcı kullanılarak yapılabilir.

Fore Kazık Kırımı Terimi

Toprak malzemesinin genellikle çatlak oluşumu yoluyla kırılgan bir şekilde başarısız olduğu bir tür toprak arızasını tanımlamak için kullanılan bir mühendislik terimidir. Arıza, toprak, toprağın kesme mukavemetini aşan bir yükleme koşuluna maruz kaldığında meydana gelir. Yükleme koşulu, üstteki toprak malzemesinin ağırlığının, bir yapının ağırlığının veya her ikisinin bir kombinasyonunun bir sonucu olabilir. Fore kazık kırılmı terimi, fore bir kazıkta meydana gelen bir tür toprak arızasını tanımlamak için kullanılır. Fore kazık, zeminde bir delik açılarak ve ardından deliğin betonla doldurulmasıyla oluşan bir temel türüdür. Sıkılmış bir yığının arızalanması iki şekilde meydana gelebilir.

Fore kazık kırımı özelinde ilk yol, betonda çatlakların oluşmasıdır. İkinci yol, yığını çevreleyen toprak malzemesinin arızalanmasıdır. Betonda çatlak oluşumu en yaygın arıza türüdür. Bu tür bir arıza, beton kesme mukavemetini aşan bir yükleme koşuluna maruz kaldığında meydana gelir. Kazığı çevreleyen toprak malzemesinin arızalanması daha az yaygındır, ancak daha ciddi olabilir. Bu tür bir arıza, toprak, toprağın kesme mukavemetini veya toprağın sıkıştırma mukavemetini aşan bir yükleme koşuluna maruz kaldığında meydana gelebilir.

Bir toprağın sıkıştırma mukavemeti, toprağın arızalanmadan önce dayanabileceği maksimum sıkıştırma miktarıdır. Bir toprağın kesme mukavemeti, toprağın arızalanmadan önce dayanabileceği maksimum kesme kuvveti miktarıdır. Sıkılmış bir yığının arızalanması, yığının yere batmasına neden olabilir veya yığının zemin yüzeyinde kopmasına neden olabilir. Sıkılmış bir yığının arızalanması, zeminin yığının etrafında çökmesine de neden olabilir.

Fore Kazık Kırımı Jeolojik Süreci

Fore kazık kırımı, topraklarda ve tortul kayaçlarda oluşabilen jeolojik bir özelliktir. Bu özellik, bir sondaj sıvısının (su veya çamur gibi) bir kuyudan çekilmesinden kaynaklanır ve bu da yeraltında bir gerilim çatlağı oluşturabilir. Kırık, yatay olduğu kadar dikey olarak da yayılabilir ve önemli mesafeler boyunca uzayabilir.

Fore kazık, bir yapıyı yerinde desteklemek için kullanılan bir temel elemanıdır. Fore kazık, zemine bir delik açılarak ve ardından deliğe çelik bir boru sokularak oluşturulur. Çelik boru daha sonra betonla doldurulur ve bu da fore yığını oluşturur. Fore kazık tipik olarak toprağın zayıf olduğu bir yapıyı desteklemek için kullanılır. Fore kazık içindeki beton, toprağın güçlenmesine ve yapının ağırlığının desteklenmesine yardımcı olur. Firmamız sizlere bu alanda uluslararası kalitede hizmetler sağlamayı başaran bir kurumdur. Firmamızı +90 532 764 38 97 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button